Ülke Hakkında

Kosova çok yakın tarihtebağımsızlığını elde etmiş olan yeni bir ülke olarak göze çarpmaktadır. Uzun yıllar boyunca başka ülkelerin ve imparatorlukları hakimiyetleri altında yaşamlarına devam eden Kosovalılar, 2008 yılında bağımsızlığına kavuşabilmiştir. Daha önceleri Roma İmparatorluğu’nunhakimiyetinde olan Kosova, Romaİmparatorluğu’nun ikiye bölünmesiyle ve dağılmasıyla beraber bu hakimiyet altından çıkmıştır.

Daha sonraları Osmanlıİmparatorluğu’nunhakimiyet sınırları içerisine giren Kosovalılar uzun yıllar boyu Osmanlıhakimiyeti altında yaşamsürmüşlerdir. Bu sırada KosovaMüslümanlaştırılmış, İslamiyet’in yayılması sağlanmıştır. Aynı zamanda Türkçe konuşulması zorunlu hale getirilmiş ve ülkede halen daha günümüzde de Türkçekonuşulmaya devam etmektedir. 525 yıl boyunca Osmanlıhakimiyeti altında olan Kosova bu sayede Müslümanlık ile tanışmış ve Türkçeyi de yaygın olarak kullanmışlardır.

Ülke Tarihi

1913 yılında imzalanan Londra Antlaşması ile Kosova; SırbistanKrallığına bırakılmıştır. Daha sonra bağımsızlığını elde eden Kosova Cumhuriyeti’ni halen daha tanımayan birkaç ülkebulunmaktadır. Bunun dışında günümüzde 99 ülke KosovaCumhuriyeti’ni tanımakta ve bu sayıdaha da artmaktadır.

Kosova yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için Türklere karşı sempati beslemeye devam etmektedirler. Ülke’de nüfusun %70’i Türkçe bilip konuşmaktadır. Ülke içerisinde Türkçedilinesaygınlık esastır. Hatta şehirlerde etiketleri levhalar, tabelalar 3 dilde yazılmaktadır. Bu diller; Arnavutça, Sırpça ve Türkçedir. Türkçenin bu derece ön planda olması ülkedeüniversiteokumaya giden Türk öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla!Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!