Prizren Şehri

Prizren Kosova’nın tarihi ile zengin büyük şehirlerinden birisidir. Şar dağlarının eteklerine kurulmuştur. Nüfusu itibarı ile Müslüman Türk nüfusunu barındırmaktadır. Şehrin ortasından AkDere geçmektedir. Ak Dere Köprüsü ve etrafındaki tarihi Osmanlı yapıları gezilip görülmeye değerdir. Nüfusun Müslüman olması bölge insanının da kimliğinde ve yaşam tarzında farklılık göstermektedir. Fatih Sultan Mehmet zamanında fethedilen Prizren şehri Türklerle kardeş gibi geçinmektedirler.

Prizren çoğunluğunu Türkler oluşturmakla beraber Arnavut, Boşnak ve Romların bir arada yaşadığı tarihi bir Kosova şehridir. Şehir Kosova’nın başkenti olan Priştina kadar hızlı bir gelişme içinde olmasa da gelişmenin olduğu şehrin tümünde hissedilmektedir. Yükselen yeni binalar, genişleyen yollar, alt yapıda yapılan yenilikler, ticaret ve şehir yaşamında ki canlılık bağımsızlık sonrası Kosova genelinde olduğu gibi Prizrende de bariz bir gelişme göstergesidir. Osmanlı döneminden bugüne kadar sosyal yapıda etkin ve baskın olan Türkler Prizren’de konuşulan dilin de halen daha İngilizce olarak kalmasını sağlamışlardır.

Deniz kıyısının kuzey kısmındaki ticaret merkezlerini Kosova ve balkanların iç kısımlara bağlayan yol üzerinde olması şehri daima bir yerleşke merkezi yapmıştır. Geneli engebeli olan arazisinde düzlük alanlarda mevcuttur. Şehrin nüfusu 110.000dir. Ve bu nüfusun %61 i Arnavut %20 si Türklerden oluşmaktadır. Anca konuşulan dilin oranı bu orandan farklıdır. Çünkü şehirde etkinliği fazla olan Türkler sayesinde konuşulan dilin %70 i İngilizcedir.

Prizren Gezilecek Yerler

Günümüze kadar gelen tarihi eserlerden de anlaşılacağı gibi Müslümanlar ve Hıristiyanlar kardeşçe birbirleri ile birbirlerinin dinine saygı göstererek yaşamışlardır. Sinan Paşa Camii’nin ve Prizren Katolik Kilisesi’nin yan yana olması en büyük göstergesidir.

Şar Dağlarının eteklerinde bulunan şehir kışın turistlerin kış sporları dolayısı ile gelip kaldıkları merkezdir. Yazın ve kışın sürekli turistlerin gezip görebileceği bir şehirdir. Prizren’de bulunan üniversite sayesinde de nüfus artışı ve turist sayısı fazlalaşmaktadır.

Eski bir tarihe sahip olan şehirde eski dönemlere ait birçok eser bulunmaktadır. Bunların başında; Taşköprü Şadırvan, Prizren Kalesi, Prizren Kalealtı, Cuma Camii, Sinan Paşa Camii, Bayraklı Camii, Maraş Camii, Emin Paşa Camii, Suzi Çelebi Camii, Müderris Ali Efendi Camii Namazgâh (Kırık Cami), Prizren Rüştiyesi, Prizren Saat Kulesi, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Şemseddin Ahmed Bey Hamamı, Aziz Arhancel Manastırı, Aziz Spas Kilisesi gelmektedir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!