Priştina Şehri

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştina Şehri. Aynı zamanda Kosova’nın en büyük şehridir. Cumhuriyet sınırlarının doğusunda, kuzeydoğusundaki Golyak Dağları’nın eteklerindebulunmaktadır. Priştina şehri sadece Kosova’nın başkenti değil aynı zamanda geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun da idari merkezi haline gelmiş bir şehirdi. Osmanlı Devleti’nin Kosova’dakiidari ve siyasi merkezi olarak görülmekteydi.

Bu nedenle şehir İslami yapıya kavuşmuştur. Kosova Cumhuriyeti kurulduktan sonra da Priştina şehri merkezi özelliklerini kaybetmemiştir. Cumhuriyet kazanıldıktan sonra öncelikle başkent için yolları genişletmeye ve geliştirmeye başlamışlardır. Şehirdeki binalar tadilat ile veya yeniden yapılanma ile modern bir görüntü halini almış durumdadır.

Kosova şehirleri bir taşıta gerek kalmadan veya da trafik stresi çekmeden dolaşabilecek kadar rahat ulaşım imkânları sunmaktadır. şehir 200.000 civarında olmakla beraber nüfusuoluşturan etnik gruplar ise; Arnavut, Türk ve Sırplardır. Şehirde gezilirken dikkati en çok çeken nokta ise etraftaki tüm tabela ve levhaların 3 dilde de yazılıyor olmasıdır.

Priştina Şehri Nüfusu

Nüfusun %70’e yakını İngilizce bilmekte olduğundan Kosova’ya giden bir Türk orada yaşamaktahiç zorluk çekmemektedir. Kosova halkı misafirperver ve sıcakkanlı insanlardır. Türk misafirlerede ayrıca sempati duyup her konuda onlara yardımcı olmaktadırlar.

Özellikle de Kosovalılar ülkelerine üniversite eğitimi için gelen öğrencileri misafir gibi değil o ülkenin insanıymış gibi görüp o şekilde davranmaktadırlar. Sıcak ve samimi davranışları ve dillere destan olmuş yemekleri öğrencilere sunmaktan mutluluk duyarlar.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!