Priştina Şehri

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştina Şehridir.  Aynı zamanda Kosova’nın en büyük şehridirCumhuriyet sınırlarının doğusunda, kuzeydoğusundaki Golyak Dağları’nın eteklerindebulunmaktadır. Priştina şehri sadece Kosova’nın başkenti değil aynı zamanda geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun da idari merkezi haline gelmiş bir şehirdi.  Osmanlı Devleti’nin Kosova’dakiidari ve siyasi merkezi olarak görülmekteydi.

Bu nedenle şehir İslami yapıya kavuşmuştur. Kosova Cumhuriyeti kurulduktan sonra da Priştina şehri merkezi özelliklerini kaybetmemiştir. Cumhuriyet kazanıldıktan sonra öncelikle başkent için yolları genişletmeye ve geliştirmeye başlamışlardır. Şehirdeki binalar tadilat ile veya yeniden yapılanma ile modern bir görüntü halini almış durumdadır.

Kosova şehirleri bir taşıta gerek kalmadan veya da trafik stresi çekmeden dolaşabilecek kadar rahat ulaşım imkânları sunmaktadır. Şehrin nüfusu 200.000 civarında olmakla beraber nüfusuoluşturan etnik gruplar ise; Arnavut, Türk ve SırplardırŞehirde gezilirken dikkati en çok çeken nokta ise etraftaki tüm tabela ve levhaların 3 dilde de yazılıyor olmasıdır.

Priştina Nüfusu

Nüfusun %70’e yakını İngilizce bilmekte olduğundan Kosova’ya giden bir Türk orada yaşamaktahiç zorluk çekmemektedir. Kosova halkı misafirperver ve sıcakkanlı insanlardır. Türk misafirlerede ayrıca sempati duyup her konuda onlara yardımcı olmaktadırlar.

Özellikle de Kosovalılar ülkelerine üniversite eğitimi için gelen öğrencileri misafir gibi değil o ülkenin insanıymış gibi görüp o şekilde davranmaktadırlarSıcak ve samimi davranışları ve dillere destan olmuş yemekleri öğrencilere sunmaktan mutluluk duyarlar.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!