Kosova Hakkında

Kosova hakkında; Bulgar ve çek dillerinde “karatavuk” anlamına gelen, talihi de ismi gibi tarih boyunca kara olan, birçok kavmin saldırısına uğramış ve vermiş olduğu büyük mücadeleye rağmen halen daha özgür bir ülke olamamış tarihin mazlum ve mağrur çoğrası.

Yugoslavya federasyonu dağılmadan önce bu federasyona bağlı özerk bir bölge olan, 1989 da özerkliğini kaybedip Sırbistan’a dahil olan 1991 de Yugoslavya dağılma sürecine girdiğinde Slovenya, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna – Hersek bağımsızlığını ilan etti. Fakat bu süreçte özerkliğini kaybetmiş olan Kosova bağımsızlık ilan edemedi ve Sırbistan’a bağlı olarak kaldı.

Kuzeyinde ve doğusunda Sırbistan, kuzeybatısında Karadağ, güneyinde Makedonya, batısında ise Arnavutluk bulunmaktadır. Bu coğrafi konumu nedeniyle sırp zulmüne maruz kalan ve ülkeyi terk eden Kosavalılar Makedonya ve Arnavutluk’ a sığınmaktadır.

Kosova hakkında Başkenti neresidir ?

Özerk olduğu dönemde Kosova’nın başkenti Priştine idi. Fakat özerkliğini kaybettiği için artık başkent olmayan priştine yinede Kosova’nın merkezi konumundadır. Hem merkez konumundaki priştinede hem de Kosova’nın genelinde ekonomik olarak iyi bir durumun olduğunu söylemeyiz. Özellikle Müslümanların geneli Sırbistan’ın uygulamaları nedeniyle büyük bir yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaktadırlar.

Halkının yüzde doksanı Müslüman olan Kosova’nın büyük çoğunluğunu da Arnavutlar oluşturmaktadır. Bu toplumsal yapısı sebebiylede Sırbistan tarafından büyük bir zulüm altına alınmış durumdadır. Müslümanların okuma altyapı ve diğer devlet hizmetlerinden faydalanamaması ve bunun sonucunda eğitimsiz ve işsiz bireyler olarak toplumda yer almaları bu zulmün sadece bir kısmıdır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!