Kosova Eğitim Sistemi

Kosova Eğitim Sistemi ; Şubat 2008’ de bağımsızlığını kazanan Kosova, büyük bir hızda gelişmeye başlamıştır. Gelişim süreci ülkenin birçok alanında devam ederken bu alanlardan en önemlilerinden biri eğitim yönünde olmuştur.

Kosova’nın eğitim sisteminin temeline bakacak olursak eğer şöyle sınıflandırabiliriz. Okul öncesi eğitimi; bu süreç 1 veya 2 sene sürebilmektedir. İlkokul / temel öğretim 5 yılı kapsamaktadır. Alt orta öğretim 4 yıllık bir süreci kapsar. Bu 6. sınıftan 9. sınıfa kadar olan bir süreçtir. Üst orta öğretim 2 / 4 yıllık mesleki lise eğitimini kapsamaktadır. Lisans öğretimi 2, 4, 5, 6 yıllık bir süreci kapsayabilir. Master ve ardından da doktora gelmektedir.

Kosova Eğitim Sistemi

Görüldüğü gibi aslında Kosova eğitim sistemi Türkiye’ninkinden çok farklı değil. Okullarda öncelikli olarak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi amaç edinilmiştir. Bu durum okul öncesi eğitimle başlamakla birlikte tüm eğitim süreci boyunca temel ilke edinilmiştir.

Yurt dışında eğitimin isteğinin arttığı bu zamanlarda Kosova eğitim açısından büyük bir imkân sunmaktadır. Kosova’da 8 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin Türkiye’de temsilcilikleri bulunmakla birlikte diploma geçerliliği de vardır. Avrupa standartlarında eğitim kalitesine sahip olan bu Kosova üniversiteleri, öğrenciye yönelik birçok aktivitesiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca öğrenciye sunulan barınma, sağlık ve benzeri hizmetleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. Çünkü devletin sunmuş olduğu bu tarz hizmetler, öğrencinin oldukça iyi koşullarda bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!